OGRANICZENIE I POZBAWIENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, jednakże zdarzają się sytuacje, w których sąd kierując się dobrem dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej powoduje zawężenie zakresu podejmowanych decyzji w sprawie dziecka do tych najistotniejszych. Ograniczenie władzy rodzicielskiej to odebranie rodzicowi pewnych, wskazanych przez sąd praw względem dziecka, np. prawa do decydowania o jego miejscu zamieszkania, edukacji czy leczeniu.
Z kolei pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej stanowi skrajną formę ingerencji państwa w życie rodzinne i jeśli dojdzie do niego, powinno mieć na celu ochronę zagrożonego dziecka, a nie ukaranie rodziców. O pozbawieniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy, wyłącznie w określonych sytuacjach, np. takich jak brak stałego kontaktu rodzica z dzieckiem, nieuleczalna choroba psychiczna rodzica, zaginięcie jednego lub obojga rodziców.